Friday, July 30, 2010

Day 82 Friday The Last day of this challenge

I am quitting early. Tomorrow we go on vacation. I have learned what I wanted to know from this challenge. It is entirely possible to live on $50.00 a month per person at the same time building reserves and building a supply of food in our homes. I spent $21.00 for milk and produce then $32.00 for more staples yesterday. Total for the month =

If I were to be generous and say we saved between $300.00 and $400.00 a month the last 3 months (If a normal budget were $100.00 a month per person), that would represent a $900.00 to $1,200.00 saving in just three months. That much money could go a lot of places in a new household. Even if a family only lived this frugally three months of the year, that is a significant savings. It could pay for Christmas, a washer and dryer, a vacation, bills, and accumulate for a down payment on a home. It requires a lot of discipline and a desire to stick to a goal but it is possible. More Americans could use that fiscal discipline to get their finances in order, to build their storage, and to give their children a legacy of Success. Where there is a will, there is a way.

I'm signing off for now having conquered the question "How can I afford to buy food to stay on my shelves?" In future posts I hope to answer the question "How?" Just how does a person cook from scratch nearly 24/7? How does one find the time and How does one ______ ( cook rice, macaroni, hollandaise sauce, Alfredo, muffins, etc...) Let us be willing to learn, to broaden our experience so that we need not fear. Thank you for all the support and insight everyone has shared along the way.

3 comments:

  1. Looking forward to hearing from you again. Have a great vacation!

    ReplyDelete
  2. Congrats on your new home! Thanks for your insight and preparation.

    ReplyDelete
  3. I am inspired by your journey-

    ReplyDelete